22.04.10, 21:27

Mateusz Tomaszuk: Moje życie odwróciło się o 180 stopni

Rozmowa z Mateuszem Tomaszukiem, radiowcem, zdobywcą statuetki Zdobywca Eteru.

Rozmowa z Mateuszem Tomaszukiem, radiowcem, zdobywcą statuetki Zdobywca Eteru w kategorii „Radiowiec w sieci”.

Kuba Wajdzik: Mateuszu jesteś najmłodszym Zdobywcą Eteru w historii tego plebiscytu. Jaka była Twoja reakcja na decyzję czytelników Portalu MediaFM.net?
Mateusz Tomaszuk: Najmłodszym, jak to ładnie brzmi, prawda?  Trudno mi powiedzieć jaka była reakcja czytelników i słuchaczy, ale na pewno wiem, jaka była moja. Niesamowita radość, zdziwienie i oczywiście motywacja do dalszej pracy.

KW: Definiujesz muzykę jako „swój drugi dom”. Kiedy narodziła się ta miłość?
MT: Tak naprawdę odkąd sięgam pamięcią, zawsze fascynowały mnie dźwięki. Jako dziecko słuchałem kaset w walkmanie. To były czasy! Potem był discman. Fascynacja coraz lepszą jakością dźwięku. A teraz wszystko zastępuje jeden mały ipod. Taka świadoma miłość do muzyki wypowiedziana głośno i otwarcie miała miejsce, jak miałem około 15 lat.
Tak jak stwierdziłeś, muzyka to mój drugi dom. To coś więcej niż ściany. Słuchając zapominam o przyziemnych sprawach, przemierzam ścieżki „mojego” fantastycznego świata i stwarzam własne historie o mnie i przyjaciołach, marzę, rozmyślam.  Czuję się z tym bardzo dobrze, bo wiem, że zawsze tam w moim odtwarzaczu czekają moi dobrzy starzy znajomi, którzy nigdy nie zawiodą.

KW: Czujesz, że uczucie to jest odwzajemniane?
MT: Jak najbardziej! Rozumiemy się wzajemnie. Jak jest mi smutno, to wiem jaką płytę włączyć. Gdy tryskam energią, skaczę w rytm moich ulubionych kawałków.

KW: Lista Twoich ulubionych zespołów jest bardzo długa, ale skupia się wokół tzw. alternatywy. Czy któraś grupa jest Ci szczególnie bliska?
MT: Rzeczywiście nie będę wymieniał moich ulubionych zespołów, bo na pewno zabrakłoby miejsca. Tak ostatnio się zastanawiałem nad pojęciem alternatywa. Bo to takie ogólne pojęcie. Kiedy odpowiadam znajomym, że słucham indie rock/indie elektro pytają czy to jakaś indyjska muzyka. A sprawa wygląda tak, że Indie to skrót od independent czyli niezależny, a łącząc w całość to: niezależny, garażowy rock.  Na pewno na liście moich ukochanych zespołów są: Massive Attack, Kasabian, Radiohead, White Lies, The Cure, Franz Ferdinand, Editors, Placebo.

KW: Radiem „zaraziłeś się” po spotkaniu z Markiem Niedźwieckim. Jak do niego doszło?
MT: Tego dnia nie zapomnę do końca życia. Prawdę mówiąc, to od tego dnia moje życie odwróciło się o 180 stopni. Dostałem obłędu na punkcie radia. A potem już było coraz gorzej. Nie mogłem żyć bez radia, nie potrafiłem bez niego funkcjonować, zresztą tak jest do dzisiaj.
Trójka co roku organizuję akcje: Pocztówka do Św. Mikołaja, która ma na celu pomoc rodzinnym domom dziecka. Trzeba tylko kupić specjalną płytę CD i dołączoną do niej kartkę pocztową, na której słuchacze piszą swoje życzenia, marzenia. Proste? Niby tak. Ale ja nie wiedziałem, co mam napisać. Mama zaproponowała mi, żebym napisał, że moim marzeniem jest współprowadzenie jednego wydania Listy Przebojów Trójki z Markiem Niedźwieckim. A nóż się uda! Myślałem, że na pewno się nie uda. Kiedy jednak usłyszałem, że wśród wylosowanych szczęśliwców znalazłem się ja, biegałem po domu, krzyczałem z radości i… byłem strasznie podniecony.

KW: Wizyta w Trójce zaowocowała tym, że wkrótce pojawiłeś się w Radiu iGol FM. Jak tam trafiłeś?
MT: Po odwiedzinach Pana Marka w Trójce, każdy kolejny dzień skłaniał mnie, żebym wreszcie zaczął robić coś w kierunku dziennikarstwa radiowego. Pomyślałem, że muszę zacząć od radia internetowego, ale czy oni mnie przyjmą?  Miałem przecież 15 lat, a wymogi zazwyczaj w rozgłośniach internetowych są takie, że jak masz poniżej tej magicznej osiemnastki to spotykasz się z odpowiedzią: nie. Dziękujemy. Jest Pan jeszcze za młody.
Ale udało się szukałem, szukałem i znalazłem iGol FM. Co prawda radio targetem głównie przyciągających zapaleńców sportowych, bo to radio sportowo-muzyczne, ale wydało mi się odpowiednie ze względu na prezentowaną w nim muzykę i tak to się zaczęło. To był mój pierwszy prawdziwy warsztat radiowy. Najlepszy, bo  uczyłem się na własnych błędach.

KW: Twoi rówieśnicy nie dziwią się, że bawisz się w radio, nie mając z tego póki co wymiernych korzyści finansowych?
MT: Czasem się dziwią, a czasem są pod wielkim wrażeniem. Ale każdy ma jakieś hobby, prawda? Ale fakt , mam dość oryginalne zainteresowanie. Ale co ja na to poradzę, że jak słucham muzyki, chcę się nią dzielić z innymi. Wiesz jakie to jest przyjemne uczucie, jak podczas audycji piszą do Ciebie słuchacze i pytają co to za piosenka i utwór, bo bardzo im się podoba?

KW: Radiowej Trójki słuchasz nadal. Czy ma ona miejsce na dzisiejszym rynku medialnym skoncentrowanym na komercyjnych rozgłośniach?
MT: Ostatnio niepokoję się sytuacją w Polskim Radio, a dokładniej w Trójce. Nie ukrywajmy - jest ciężko. Nieustanne zmiany dyrekcji, naciski polityczne, zmiana ramówki, zwolnienia. A czy ktoś pyta tych wiernych słuchaczy o zdanie? Nie! Na szczęście w przypadku słuchaczy Trójki jest tak i to ją właśnie wyróżnia spośród innych rozgłośni, że jest między nimi więź. Kiedy jest taka potrzeba potrafią się zorganizować, zaprotestować, postawić na swoim. A dlaczego Trójka? Bo nie boi się zróżnicowania muzycznego, nie boi się ambitnego słowa, ambitnych audycji. Bo tak na prawdę ona nie udaje, nie chce być kimś innym niż jest i nie stara się na siłę nim być.

KW: Megastacja rock to już trzecie radio, w którym pracujesz. Lubisz zmiany?
MT: No to teraz mnie postawiłeś pod ścianą, bo nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Tak naprawdę, kiedy zmieniasz rozgłośnię, masz taki dreszczyk emocji. Nowi słuchacze, nowi koledzy, koleżanki z radia. Chcesz wtedy pokazać, że jesteś dobry, chcesz przygarnąć do siebie słuchaczy. Kiedy człowiek stoi w miejscu i nic nie zmienia - nie rozwija się, staje się nieelastyczny. Jego życie jest takie monotonne, a ja tak po prostu nie potrafię.

KW: Jesteś zwolennikiem muzycznych portali społecznościowych?
MT: Oj tak. Bardzo je kocham, ale jest jedno „ale”.  Potrzeba czasu, a właśnie z tym to już jest wielki problem. Studia, nauka, przyjaciele, radio, no i oczywiście portale społecznościowe, które są wciągające. Bez wychodzenia z domu, bez włączania radia, można samemu posurfować, poszukać zespołu, który przypadnie nam do gustu. Prawda, że to proste? A jak jeszcze poznasz znajomych z całego świata, którzy mają taki sam gust muzyczny jak ty i będziesz mógł porozmawiać z nimi na temat koncertów, festiwali to już jesteś „lucky man”.

KW: Masz 19 lat, przed Tobą wiele życiowych wyborów. Czy wśród nich znajdzie się dziennikarstwo?
MT: Jak najbardziej. Śnię i marzę o tym, ale po to też żyje człowiek, żeby miał marzenia i dążył do ich realizacji. Jeżeli teraz czyta to przypadkiem jakaś osoba z mediów, która chciałby mnie przygarnąć… Oj nie… to byłoby za piękne!

KW: Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Powiązane

16.03.25, 11:55
| radio / audio » informacje
Śledź. Interaktywny serial kryminalny w Radiu Kraków
5 marca br., na antenie Radia Kraków, odbyła się premiera pierwszego odcinka interaktywnego serialu kryminalnego „Śledź”. Projekt to nowatorskie podejście do opowiadania historii, gdyż akcja serialu ewoluuje wraz z zaangażowaniem słuchaczy. 
15.03.25, 22:19
| radio / audio » informacje
Dla Ciebie mógłbym zrobić wszystko. Koncert Radia Nowy Świat z okazji Dnia Patronów
16 kwietnia br. minie pięć lat, kiedy uruchomiona została zbiórka na Patronite, której celem było powołanie do życia Radia Nowy Świat. I właśnie tego dnia co roku, stacja dziękuje swoim Patronom za ich wielkie serca i wiarę, że ten projekt miał prawo odnieść sukces.
15.03.25, 08:00
| radio / audio » informacje
Sekretne życie ZOO i Miś i Smok – Strażnicy Bajek w podcastowej ofercie Polskiego Radia Dzieciom
Polskie Radio Dzieciom przygotowało wiosenną serię podcastów. 11 marca br. premierę miała seria "Sekretne życie ZOO" powstała we współpracy z Warszawskim Ogrodem Zoologicznym. Z kolei od 10 marca najmłodsi słuchacze mogą śledzić przygody bohaterów podcastu "Miś i Smok – Strażnicy Bajek".
13.03.25, 10:45
| radio / audio » ludzie
Agata Kondzińska gospodynią Gościa Jedynki
Do zespołu Programu 1 Polskiego Radia dołączyła dziennikarka polityczna Agata Kondzińska. Będzie prowadziła popołudniowe wywiady w ramach audycji „Gość Jedynki” we wtorki, środy i czwartki.
13.03.25, 06:00
| radio / audio » ludzie
Konrad Traczyk przechodzi z Eski do Meloradia
Konrad Traczyk w kwietniu br. dołączy do redakcji Meloradia. Prezenter będzie gospodarzem weekendowych pasm rozgłośni.
12.03.25, 17:30
| radio / audio » informacje
Jarema Jamrożek i Przemek Ofiara autorami Sportowego Alfabetu w Esce ROCK
Na antenie Radia Eska Rock pojawił się nowy cotygodniowy magazyn – „Sportowy Alfabet”, który jest prowadzony przez Jaremę Jamrożka i Przemka Ofiarę.
11.03.25, 10:00
| radio / audio » badania rynku
RMF FM liderem. Jedynka i TOK FM z dużymi spadkami
Radio RMF FM utrzymuje pozycję lidera - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 grudnia 2024 r. do 28 lutego 2025 r. (regionalne stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
10.03.25, 15:10
| radio / audio » informacje
24 koncerty z cyklu Jazz Po Polsku na antenie Radia Nowy Świat
8 marca br. na antenie Radia Nowy Świat rozpoczęła się emisja retransmisji koncertów zarejestrowanych w ramach cyklu JAZZ PO POLSKU „Warsaw Live Sessions”. Występy polskich zespołów jak i gości zza granicy zostały nagrane z udziałem publiczności w klubie JASSMINE.
10.03.25, 06:00
| radio / audio » informacje
Historia dla dorosłych. Program RMF FM powraca jako podcast
Po trzech latach przerwy, powraca „Historia dla dorosłych” do oferty RMF FM. Tym razem pojawi się jednak w nowej odsłonie: podcastu z wersją wideo.
09.03.25, 23:00
| radio / audio » informacje | kultura » książki
Superprodukcja Audioteki i Wydawnictwa SQN ‒ „Grom. Wojna runów”
12 lutego br. premierę miała pierwsza wspólna superprodukcja Audioteki oraz Wydawnictwa SQN ‒ „Grom. Wojna runów”. Ta wciągająca od samego początku historia, została zrealizowana na podstawie książki Marcina Mortki.
Subskrybuj RSS działu radio / audio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 19.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 19.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 19.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.